MikroTik CRS326-24G-2S+RM | 24-Port Gigabit Switch with 10G SFP+
zoom_out_map
chevron_left chevron_right
CRS326-24G-2S+RM
Be sure to check availability date
check Available!
US/Canada
We only offer IC Certified products. For international products, contact us.
Please note!
Ship Charge Will Display As Free Until Ship Address / Location Is Provided To Calculate Ship Charge.
Switching results
CRS326-24G-2S+RM
Mode Configuration 64 byte 512 byte 1518 byte
kpps Mbps kpps Mbps kpps Mbps
Switching Non blocking Layer 2 throughput 65,476.2 33,523.8 10,338.3 42,345.9 3,576.1 43,427.8
Switching Non blocking Layer 2 capacity 65,476.2 67,047.6 10,338.3 84,691.7 3,576.1 86,855.7
Switching Non blocking Layer 1 throughput 65,476.2 44,000.0 10,338.3 44,000.0 3,576.1 44,000.0
Switching Non blocking Layer 1 capacity 65,476.2 88,000.0 10,338.3 88,000.0 3,576.1 88,000.0
Ethernet test results
CRS326-24G-2S+RM 98DX3236A1 all port test
Mode Configuration 1518 byte 512 byte 64 byte
kpps Mbps kpps Mbps kpps Mbps
Bridging none (fast path) 81.3 987.3 235 962.6 296 151.6
Bridging 25 bridge filter rules 81.3 987.3 90.7 371.5 90.9 46.5
Routing none (fast path) 81.3 987.3 235 962.6 261.9 134.1
Routing 25 simple queues 81.3 987.3 112.6 461.2 111.5 57.1
Routing 25 ip filter rules 59.8 726.2 61.4 251.5 59.5 30.5
MikroTik
CRS326-24G-2S+RM
New
18 Items
Product code
CRS326-24G-2S+RM
Architecture
ARM 32bit
CPU core count
1
CPU nominal frequency
800 MHz
Operating System
RouterOS / SwitchOS
Size of RAM
512 MB
Storage size
16 MB
Storage type
FLASH
Tested ambient temperature
-40°C .. +60°C
Number of DC inputs
2 (DC jack, PoE-IN)
DC jack input Voltage
10-30 V
Max Power consumption
24
Max power consumption without attachments
24W
PoE in
Passive PoE
PoE in input Voltage
10-30 V
10/100/1000 Ethernet ports
24
Dimensions
440 x 144 x 44 mm